Přidat do programu

Z Hluboké na Karlův Hrádek

  • Cyklistické Cyklistické
  • Pěší turistika Pěší turistika
  • Aktivní Aktivní
  • Rodinné Rodinné

Vydejte se za poznáním a objevte nejen známý zámek v Hluboké nad Vltavou, ale i opodál vzdálený Karlův Hrádek.

Karlův Hrádek (znám též jako Hrádek u Purkarce nebo Karlshaus) je zřícenina hradu v turistické oblasti Českobudějovicko-Hlubocko. K hradu se dostanete snadno po červené turistické trase Purkarec - Hluboká nad Vltavou. Milovníci cyklistiky mohou využít cyklotrasu č. 7, 1079 a EV7, kde následně stačí využít odbočky vedoucí k hradu.

Tato stavba je chráněna jako kulturní památka. Již ve 14. století ji nechal vystavět Karel IV. jako osobní sídlo určené k odpočinku, ke kterému mohla být inspirace z pohodlných francouzských dvorů. Karlův Hrádek se měl stát centrem nového panství odděleného od nedaleké Hluboké. U hradu také vzniklo nové městečko s farou.

Využít můžete už i novou část hlubocké cyklostezky, která byla otevřena na letní sezonu 2016. Díky této části vedoucí za Sportovně-relaxačním areálem podél řeky Vltavy již nemusíte absolvovat část výletu po silnici pro motorová vozidla, ale užít si krásu okolní krajiny po celé délce cyklostezky.

Pokud by vás cesta velmi unavila, nebo byste si chtěli výlet zpestřit  - můžete využít ke svezení pravidelnou lodní linku s lodí Vojtěch Lanna Jr., která převeze i vaše kola - jízdní řád zde.

Zpět