Z Hluboké na Karlův hrádek

Vydejte se za poznáním a objevte nejen známý zámek v Hluboké nad Vltavou, ale i opodál vzdálený hrad ze 14. století - Karlův Hrádek.

Celková délka

10 km

Časová náročnost

pěšky 3 hodiny, na kole 1 hodina, motorovou lodí 1 hodina 

Terén

převážně asfalt, místy zpevněná cesta (vhodné pro kočárky)

Doporučené období návštěvy

přístupné po celý rok

Fyzická náročnost

střední

Značení

ANO (červená turistická nebo cyklostezka EV7)

Jak se dostanete na začátek

Začátek se nachází ve městě Hluboká nad Vltavou, která je dostupná všemi tradičními způsoby, vlakové zastávky jsou ale vzdálenější. Lodí možno vyjet z Přístavu Hluboká nebo ze Sportovně relaxačního areálu Hluboká.

Jak se dostanete zpět

Stejnou cestou nebo pokračovat další 4 km do obce Purkarec, kam jezdí autobus nebo lodní linková doprava (v ohledu na kapacitu je možné vzít na loď kolo).

Popis trasy

K hradu se dostanete snadno po červené turistické trase Purkarec - Hluboká nad Vltavou. Milovníci cyklistiky mohou využít cyklotrasu č. 7, 1079 a EV7, kde následně stačí využít odbočky vedoucí k hradu.

Pokud by vás cesta velmi unavila, nebo byste si chtěli výlet zpestřit  - můžete využít ke svezení pravidelnou lodní linku, která převeze i vaše kola - jízdní řád na Stezce Vltavy.

Zajímavosti na trase

Zámek Hluboká nad Vltavou - novogotický zámek inspirovaný anglickým královským hradem Windsor

Karlův Hrádek - (znám též jako Hrádek u Purkarce nebo Karlshaus) je zřícenina hradu v turistické oblasti Budějovicko.

Tato stavba je chráněna jako kulturní památka. Již ve 14. století ji nechal vystavět Karel IV. jako osobní sídlo určené k odpočinku, ke kterému mohla být inspirace z pohodlných francouzských dvorů. Karlův Hrádek se měl stát centrem nového panství odděleného od nedaleké Hluboké. U hradu také vzniklo nové městečko s farou

Ferrata Hluboká - zabezpečené lezení nad vodní hladinou řeky Vltavy. Trasa části A a B se nachází na levém břehu řeky, kdy je na trase uznačeno místo, kudy se k ferratě dostanete. Přímo u cyklostezky je připraveno místo pro kola.

Kam dál:

  • Vyhlídka Baba - jedná se o bývalé hradiště, které se nachazí nad Vltavou mezi Hlubokou nad Vltavou a Purkarcem. Díky umístění nabízí krásný výhled na řeku a krajinu. Doporučujeme při východu slunce.
  • Purkarec - dříve známá plavecká a vorařská oblast, panorama gotického kostela s novorománskou věží a Vorařské muzeum.
  • Sportovně relaxační areál Hluboká nad Vltavou - širokospektrální areál pro děti i dospělé 

Kde se najíst:

  • Hluboká nad Vltavou - městečko nabízí několik restaurací a kaváren k občerstvení (odkaz zde)
  • Purkarec - restaurace