Podzimní výlovy

Víte, kde najdete nejkrásnější krajinu dvojího nebe? Troufneme si říct, že nejen na Třeboňsku, ale v celých jižních Čechách, kde je více než 7000 rybníků. U hrází největších jihočeských rybníků bude znovu k vidění unikátní činnost zástupců Petrova cechu, pokračovatelů jednoho z nejtradičnějších řemesel, jehož postupy se v některých ohledech po celá staletí prakticky nezměnily. Přijďte a sledujte unikátní přírodní divadlo…

Výlovy dvou největších českých rybníků

Ano, v jižních Čechách máme rovnou dva největší české rybníky. Slavnostní výlov Rožmberka (13. - 15. 10.) je obrovskou rybářskou událostí, a to nejen pro samotné rybáře, ale pro všechny milovníky podzimních výlovů. Hráz rybníka ožije bohatou gastronomií a celou řadou doprovodných akcí. Letos se po roční přestávce loví i rybník Bezdrev (26. 10. - 2. 11.), který je 2. největším rybníkem v České republice. Kromě slavností na hrázi se můžete těšit na týden rybích specialit v hlubockých restauracích a na Rybářský den v Národním zemědělském muzeu Ohrada.

Rybářské slavnosti Hluboká - Výlov rybníka Bezdrev
Rybí týden na Hluboké
Výlov rybníka Rožmberk

Veřejné výlovy po celém kraji

Každý z nás už to alespoň v televizi někdy viděl… Zpravidla už za svítání nasedají pod hrází u hlavní výpusti muži v gumových oblecích do lodí, aby roztáhli síť přes loviště. Nevod objímá v půlkruhu loviště a rybáři ho začínají stahovat. Takzvaní hajní jdou kádištěm, pěšáci bahnem. Na tvářích všech je znát, jakou sílu musejí vynaložit na stažení sítě. Po půl hodině už "balík" s rybami směřuje ke kádišti, kde je rybáři třídí… A stejnou podívanou nabídnou rybáři i letos po celých jižních Čechách

Výlov Dolanského rybníku
Rybářské slavnosti Hluboká - Výlov rybníka Bezdrev
Výlov rybníka v Putimi
Podzimní výlovy rybníků
Výlov rybníka Rožmberk
Výlovy rybníků na Budějovicku
Výlovy rybníků na Šumavsku
Jihočeské výlovy den po dni

U výlovů s vodou nekončíme...

Rybářství je starobylý kumšť, které se dědí z generace na generaci. Ve Vodňanech a Třeboni je toto řemeslo dokonce vyučováno na rybářských školách. Tradic spojených s vodou u nás najdeme ale mnohem více… Pojďte se s námi vydat za příběhem vody v jižních Čechách, po stopách tradic, které tento živel formoval, za aktivitami a sporty, které nám umožňuje, za studánkami, prameny a jejich léčivou silou, a také za potravinami a nápoji, které jsou na vodě závislé.

Jihočeské rybníky

Svět, Rožmberk, Olšina… Znáte je všechny?

Rybník Hejtman

Turistické cíle

Rybník Hejtman
Rybník Olšina

Turistické cíle

Rybník Olšina
Rybník Labuť

Turistické cíle

Rybník Labuť
Vrbenské rybníky

Turistické cíle

Vrbenské rybníky
Rybník Svět

Turistické cíle

Rybník Svět
Rybník Staňkovský

Turistické cíle

Rybník Staňkovský
Nadějská rybniční soustava
Rybník Rožmberk

Turistické cíle

Rybník Rožmberk

Jihočeská vodní nej

O největším českém rybníku víme všichni… ale věděli jste, že v jižních Čechách máme největší přehradní nádrž, nejpopulárnější vodáckou řeku, nejhlubší rybník, nejstarší most přes řeku, nejvýše položený chovný rybník, nejzachovalejší vodní mlýn, nejvýše položený český rybník a další?

Nejvyšší betonová přehradní hráz u nás
Nejstarší most v Česku

Turistické cíle

Nejstarší most v Česku
Nejpopulárnější vodácká řeka
Největší český rybník
Nejdelší jezerní molo ve střední Evropě
Nejvýše položený český rybník
Nejdelší ferrata nad vodní hladinou v Česku
Nejstarší plovárna v republice
Největší kašna v Česku