Buquoyská hrobka v Nových Hradech

Buquoyská hrobka v Nových Hradech

Buquoyská hrobka tvoří výraznou dominantu novohradského hřbitova.

Buquoyská hrobka se nachází na novohradském hřbitově, jemuž výrazně dominuje. Nad vchodem do zádušní kaple pozornosti návštěvníka jistě neunikne rozměrná pozlacená mozaika Panny Marie zhotovená dle návrhu Maxe Švabinského.

Hrobka má 2 části - kryptu v přízemí a kapli v patře. V tympanonu portálu v přízemí se nachází kamenný reliéf s se znakem Buquoyů neseným párem gryfů a rodovým heslem: „DIEU ET MON ROI“ (Bohu a mému králi). Dodnes se v hrobce nachází 8 rakví s tělesnými pozůstatky představitelů rodu Buquoyů (3 manželské rody) a jejich příbuzných z rodu Cappy. Další členové rodu Buquoyů zůstali uloženi v původní rodinné hrobce, v novohradském kostele.

Hrobku nechal vybudovat hrabě Karel Bonaventura Buquoy. Byla ostavena v letech 1902 - 1904 v pseudogotickém stylu novohradským buquoyským stavitelem Karlem Bůžkem. Stavba připomíná Schwarzenberskou hrobku v Třeboni, avšak liší se od ní především absencí podzemních krypt.

Hrobka není v současné době pravidelně otevřena veřejnosti. V případě zájmu o návštěvu je potřeba kontaktovat Kulturní a informační centrum Nové Hrady.