Přidat do programu

APATYKA Cafe Nové Hrady

Tradice lékárenství v Nových Hradech sahá až do poloviny 17. století. V té době František Leopold Buquoy zřídil tzv. dvorní lékárnu v části Rezidence na náměstí. Ta byla bohatě vybavena nejen léčivým materiálem, ale také technickým zařízením a nádobami. Později se přestěhovala do kláštera a byla provozována servity. V roce 1775 byla zřízena lékárna nová v domě na náměstí a ta fungovala až do konce 2. světové války. V 60. letech minulého století byla zrušena a její inventář uložen v prostorách hradu. V roce 1998 bylo rozhodnuto umístit tuto barokní apatyku do části zrekonstruovaného domu v těsné blízkosti náměstí, v uličce ke kostelu. K inventáři patří i více než 100 kusů dřevěných lékárenských dóz.
Na krátko byla apatyka znovu otevřena, a to díky výtvarnici Vladislavě Jiráskové, která v krásných prostorách zřídila inspirativní prostor se stylově zařízenou alchymistickou oficínou pro tvorbu
parfémů, mýdel, olejů a elixírů.
Poté byla apatyka téměř dva roky zavřená.
Od léta 2019 slouží apatyka jako barokní kavárna Apatyka Café, kde si v tomto jedinečném prostředí můžete vychutnat vynikající kolumbijskou kávu z malé farmy, osvěžující zmrzlinu, poháry, chutné dezerty (i bezlepkové) nebo si zakoupit dárky pro své blízké, moravská a gruzínská vína a různé regionální výrobky.
Součástí kavárny je i dětský koutek a venkovní hřiště s posezením a slunnou terasou. 

Přístup je bezbariérový. Pejskům je vstup povolen. Focení je v kavárně
doporučeno!

 

 

Zpět