Památník Petra Chelčického v Chelčicích

Památník Petra Chelčického v Chelčicích

První písemná zmínka o obci Chelčice je z roku 1352. Dochovaná kronika je z roku 1872.

 

Historie Chelčic sahá dle písemných zpráv do r. 1390, kdy původní vladycký a první známý šlechtický rod Hrůzů z Chelčic sídlil na nedalekém hradě Helfenburku z Bavorova. V roce 1444 koupil pan Oldřich z Rožmberka Prachatice a ustanovil zde Václava Hrůzu z Chelčic purkrabím. Ve 2. polovině přešly Chelčice do vlastnictví rytířů z Malovic.

S Chelčicemi je také spojeno jméno Petra Chelčického, významného středověkého náboženského reformátora. V Obci byl r. 2010 po rozsáhlé rekonstrukci středověké památky zřízen Památník Petra Chelčického.

Oblast Chelčic je vyznačuje velkou pěstitelskou tradicí ovocných dřevin. Už z r. 1860 pochází písemná zpráva o tom, že se z Chelčic vozily třešně v nůších na trh do Českých Budějovic. V Chelčicích byly vyšlechtěny některé odrůdy s krajovým významem, např. třešeň „Libějovická raná“ nebo jabloň „Petr Chelčický“ a později následovaly odrůdy další. Intenzivní ovocné sady se začaly v Chelčicích vysazovat v r. 1967. V současné době se v chelčické oblasti pěstují nejnovější odrůdy jabloní, třešní, višní a rybízu. Po celé České republice jsou Chelčice rovněž známé vývojem a aplikací biologických metod v ochraně ovocných sadů.