Šumavsko

Kdo je Šumavsko?

Turistická oblast Šumavsko pokrývá oblast Prachaticka, Vimperska, Volarska a jihočeskou část Šumavy. Již koncem roku 2014 iniciovala MAS Šumavsko, z.s. vznik a založení kanceláře destinačního managementu PRO Šumavsko, z. s., který řídí právě oblast Šumavsko. Hlavním cílem vzniku spolku byla a je snaha o aktivaci cestovního ruchu v jihočeské části Šumavy a Pošumaví a vzájemné propojení těchto dvou oblastí. Šumavsko je novým názvem, který má za cíl spojit jihočeskou Šumavu a její podhůří. Rozléhá se na území o rozloze 980 km2 s více než 50 obcemi ze šumavského příhraničí.

Jak vznikl netradiční název?

Proč právě Šumavsko? Proč ne třeba Šumava nebo Pošumaví? Netradiční název vznikl na základě faktu, že se Šumavsko skládá ze dvou oblastí, jimiž jsou jihočeská Šumava a jihočeské Pošumaví. Obě tyto oblasti jsou velmi specifické, diametrálně se liší svou nabídkou a zároveň se doplňují, čímž má oblast jako celek z pohledu turisty opravdu co nabídnout. 

Turistická oblast Šumavsko geograficky nelícuje území NP a CHKO Šumava, ale pouze centrální Šumavu od Strážného po Kvildu, a také nelícuje ani přesnou hranici jihočeského Pošumaví. Proto bylo potřeba pojmenovat turistickou oblast novým názvem, který může vyvolat různé sympatie. Samotný název se Vám tak může zdát na první pohled, vlastně poslech, krkolomný nebo dokonce tahající za uši. Ovšem záměrem bylo vytvořit takový název, který bude neznámý, a právě díky své netradičnosti snadno zapamatovatelný.

Co u nás najdete?

Každá ze dvou oblastí Šumavska je specifická v něčem jiném. Jihočeská Šumava je tvořená územím plným přírodních krás Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, které nabízí aktivity pro milovníky turistiky, aktivního pohybu i nedotčené přírody. Jihočeské Pošumaví tvoří převážně tradiční venkovské území se zemědělskou tradicí, výrobou a nabídkou místních produktů. Dále je i místem se zajímavou venkovskou architekturou, technickými a historickými památkami, bohatou nabídkou tradičních lidových slavností a zvyků.

Šumavsko... podmanivý kout jižních Čech.

Autor image fotografie: Aleš Ležatka