Turistická oblast
Česká Kanada

Česká Kanada je oblast rozkládající se přibližně mezi Kunžakem, Dačicemi, Slavonicemi, Novou Bystřicí a Jindřichovým Hradcem. Název je odvozen od přírodního charakteru krajiny, pro který jsou typické početné vodní plochy a rozsáhlé lesní komplexy.

Top v destinaci

Turistické cíle

Veterán muzeum Nová Bystřice
Zámek Český Rudolec

Turistické cíle

Zámek Český Rudolec
Městské muzeum a galerie Dačice
Vyhlídka U Tří křížů
Vyhlídka U Tří křížů
Pomník kostky cukru v Dačicích
Informační centrum Suchdol nad Lužnicí
Zámek Český Rudolec

Turistické cíle

Zámek Český Rudolec
Graselovy stezky Slavonice

Tipy na výlet

O turistické oblasti

Česká Kanada

Ráz krajiny je ideální pro pěší i cyklistické výlety, návštěvu památek, ale i klidné toulky přírodou. Množství zdejších rybníků je často využíváno ke koupání, rybaření i vodním sportům. Pro své mírně drsnější podnebí a nadmořskou výšku má Česká Kanada velmi dobré i sněhové podmínky. Oblast nabízí velké množství zimních běžeckých tras a najdete zde i dva lyžařské vleky.

Do vzhledu měst v oblasti nejvíce promluvilo období renesance, a to především v památkových rezervacích Jindřichův Hradec a Slavonice, které patří k perlám české architektury vůbec. Půvabnou ukázkou drobného renesančního sídla je také zámek Červená Lhota u obce Pluhův Žďár.

Renesance dala dnešní vzhled také původně gotickému jindřichohradeckému hradu. Baroko obléklo do dekorativně bohatšího kabátu některé městské domy, ale vytvořilo i nové dominanty krajiny výstavbou kostelů, klášterů a zámků. K nejvýznamnějším stavbám tohoto období patří kostel Nejsvětější Trojice v Klášteře, zámky Jemčina, Pluhův Žďár, ale i řada soch, sloupů a božích muk.  Umění 19. století doplnilo výčet památek o zámek v Českém Rudolci (tzv. Malá Hluboká) či Landfrasovu vilu v Jindřichově Hradci.

Na Jindřichohradecku i Slavonicku se dochovala řada pěkných lidových staveb, zejména zděných statků se zdobenými branami, ovlivněnými barokem. Takové najdeme např. v  Jindřiši nebo ve Starém Městě pod Landštejnem. Zejména ve východní části oblasti bývalo poměrně četné židovské osídlení.