14 tipů na podzimní prázdniny na Budějovicku

Chystáte se na podzimní prázdniny s rodinou? Jižní Čechy jsou určitě dobrou volbou! A pokud vyrazíte do jihočeské metropole, určitě byste neměli minout tyhle tipy. Na Budějovicku si užijete vnitřní i venkovní aktivity a odvezete si odtud řadu zážitků. Ať už pojedete přímo do Českých Budějovic, nebo také do nedaleké Hluboké nad Vltavou a Týna nad Vltavou, nudit se určitě nebudete. Připraveni? Vyrážíme na jih!

České Budějovice

 • Jihočeské muzeum - děti i dospělí si užijí stálou expozici muzea zaměřenou na přírodu, archeologii a národopis. Nebojte se nudných muzejních sbírek! Tahle expozice vás vtáhne do děje svou interaktivitou a pestrostí a probudí ve vás touhu objevovat ještě víc! V historické budově muzea probíhají také krátkodobé výstavy, jejichž program najdete na webu www.muzeumcb.cz

 

 • Plavby po Malši a Vltavě - ze slepého ramene Malše kousek od centra města vyplouvá loď Sv. Rozálie. Z její paluby budete moci obdivovat nejstarší dochované památky v centru města, historické budovy a také architektonicky zajímavé mosty. Ze soutoku Malše s Vltavou proplujete kolem plaveckého stadionu k Jiráskovu jezu a proti proudu řeky okolo sportovní haly, hokejového a fotbalového stadionu až k Lučnímu jezu. V nabídce jsou také tématické plavby k různým příležitostem.

 

 • Vrbenské rybníky - soustava čtyřech rybníků a přilehlých mokřadů na severozápadním okraji Budějovic je přírodní rezervací a významnou ptačí oblastí. Potkat zde můžete přes 190 druhů ptáků z nichž na 80 druhů zde také hnízdí. Oblast se rozkládá hned za městskou zástavbou a je protkána sítí cestiček po hrázích rybníků. Ideální pro vycházku, vyjížďku na kole či delší pěší výlet. Během něj můžete zamířit k nedalekému Minipivovaru Kněžínek, u kterého se nachází také unikátní ptačí pozorovatelna.

 

 • Malé divadlo - čtvrtá scéna Jihočeského divadla, která sídlí v Hradební ulici zaměřuje svou tvorbu na děti a mladé publikum. Některé inscenace Malého divadla se již staly oblíbenou klasikou, a tak neváhejte s návštěvou. Apropo, věděli jste, že Malé divadlo stálo u zrodu legendární bejbypankové kapely Kašpárek v rohlíku? 

 

Co když bude pršet?

 • La Dílna - skvělý tip pro zpestření návštěvy centra Českých Budějovic. Keramická dílna potěší kreativní děti i dospělé a svůj umělecký výtvor dostanete jako suvenýr po jeho vypálení v peci

 

 • Hvězdárna a planetárium - kromě pozorování slunce a noční oblohy dalekohledem z kopule hvězdárny můžete vyrazit s dětmi do nového digitálního planetária. Kalendář je nabitý pořady, které děti i dospělé zavedou do hlubin Sluneční soustavy a vesmíru. Některé akce jsou přímo určeny pro nejmenší děti od 3 nebo 5 let.
   
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Plavby v Českých Budějovicích
Malé divadlo

Turistické cíle

Malé divadlo
Vrbenské rybníky

Turistické cíle

Vrbenské rybníky

Hluboká nad Vltavou

 • Zámek Hluboká - je jednou z nejnavštěvovanějších dominant jižních Čech. Bílá perla na kopci nad městem patřila rodině Schwarzenberků, kteří jí nechali přestavět ve druhé polovině 19. století do doučasné novogotické podoby. Součástí areálu jsou zámecké zahrady a rozsáhlá park s výhledy na město a Budějovickou pánev.

 

 • Alšova jihočeská galerie - v prostorách bývalé zámecké jízdárny na Hluboké můžete obdivovat výstavy předních tuzemských i zahraničních umělců. AJG patří mezi nejvýznamnější galerie výtvarného umění v České republice, která spravuje více než 17000 uměleckých děl. Milovníci umění by tuto zastávku určitě neměli vynechat!

 

 • Zoo Hluboká - zoologická zahrada na břehu jihočeského rybníka sice nepatří mezi ty největší, ale zato je jednou z nejmalebnějších. Pochlubit se může opravdovými zvířecími celebritami, mezi které patří tygři ussurijští, vlci, medvědi, nebo dětmi milované surikaty. Zoo obývá na 300 druhů zvířat a z nedaleké Hluboké sem můžete přijít pohodovou procházkou po hrázi rybníka mezi staletými duby.
Alšova jihočeská galerie
Zámek Hluboká nad Vltavou
ZOO Hluboká

Turistické cíle

ZOO Hluboká

Týn nad Vltavou

 • Naučná potahová stezka - po Vltavě se dříve neplavily pouze vory ze svázaných klád, ale také malé nákladní lodě se zbožím směřujícím do Prahy a do Hamburku. Aby bylo možné dopravit lodě zpět do Budějovic, byla vybudována více než 190 km dlouhá potahová stezka podél břehu řeky. Po té tahaly lodě proti proudu řeky koňské potahy. V Týně nad Vltavou nyní můžete objevovat toto staré řemeslo na 3,8 km dlouhé naučné stezce.

 

 • Městské muzeum Týn nad Vltavou - přímo na náměstí naleznete budovu muzea, která ukrývá hned několik expozic. Kromě historie Vltavotýnska můžete obdivovat svět loutek, které se dostaly až na seznam kulturního dědictví UNESCO a také rozsáhlou sbírku vltavínů. Tyto zelené tektity byly právě v oblasti Vltavotýnska vůbec poprvé popsány. Pozor, na podzim muzeum otevírá pouze ve všední dny.

 

 • Židova Strouha - tajemný kaňon potoka Židova Strouha se nachází nedaleko Bechyně. Soutěska začíná na soutoku s Lužnicí a táhne se několik kilometrů. Romantické místo je skvělou příležitostí pro rodinnou vycházku do přírody a dobrodružné objevování. Scenérie kaňonu posloužila několika filmovým štábům, naposledy při natáčení pohádky Čertova nevěsta.

 

 • Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín - v blízkosti Týna nad Vltavou stojí Jaderná elektrárna Temelín. To jejích útrob není z bezpečnostních důvodů vůbec snadné se dostat, ale to nevadí. V těsném sousedství totiž najdete zámeček Vysoký hrádek, který slouží jako informační centrum. Milovníkům techniky a zvídavým návštěvníkům nechá nahlédnout nejen pod pokličku výroby elektrické energie a štěpení atomu, ale také nabídne zcela unikátní virtuální prohlídku ReakTour. Ta vás pomocí speciálních brýlí přenese do nejzajímavějších a nejstřeženějších míst Jaderné elektrárny Temelín.
Židova strouha

Turistické cíle

Židova strouha
Městské muzeum Týn nad Vltavou

Kam v okolí?

 • Safari resort Hluboká u Borovan - rodinný resort se zvířátky, kde mimo krmení roztomilých koziček a kontaktní zoo zažijete třeba i dobrodružné Off road jízdy do výběhu se zvířaty. Nachystány jsou také programy a zábava pro děti. Vunikátním prostředí 90 hektarového přírodního areálu žije více než 230 druhů zvířat, nechybí restaurace s lokálními surovinami a také ubytování přímo v resortu. 

 

 • Hora Kleť s jednosedačkovou lanovkou - dostatečný přísun čerstvého vzduchu si zajistíte během výletu na legendární horu Kleť. Nahoru se můžete dostat hned několika cestami a to na kole nebo pěšky. Kdo chce pohodlí, může se svézt jednosedačkovou lanovkou, která je v provozu vždy v celou hodinu během víkendových dní a také během podzimních prázdnin. Na vrcholu hory je oblíbená výletní restaurace a také rozhledna s panoramatickým výhledem na Budějovickou pánev, Šumavu, Novohradské hory a za dobré viditelnosti také na rakouské Alpy.
Hora Kleť

Turistické cíle

Hora Kleť

Podzimní akce na Budějovicku

 

Užijte si podzimní atmosféru jižních Čech na tématických akcích v turistické oblasti Budějovicko.

Rybářské slavnosti Hluboká - Výlov rybníka Bezdrev
HR GIGER | METAMORPHOSES
Komentované plavby
Halloween v Safari
Strašidelná ZOO
Prvorepubliková plavba
Rybí týden na Hluboké
Výlovy rybníků na Budějovicku
Leťme vysoko