Motorkářské trasy na Budějovicku

Jižní Čechy jsou dobře známé svými fantastickými silnicemi a kvalitním asfaltem, jako stvořenými pro jízdu na motorce. Rozmanitá krajina a úžasné scenérie podél cesty spolu s řadou míst, které lákají k návštěvě, jsou ideální kombinací pro výlet v jedné stopě! A ani na Budějovicku tomu není jinak. Připravili jsme pro vás MOTO průvodce po Budějovicku, který vás zavede do okolí jihočeské metropole. Na třech trasách, které jako trojlístek protínají celou Turistickou oblast Budějovicko, objevíte krásy místní krajiny, projedete se po parádních silnicích a navštívíte zajímavá místa. Každá z tras je dlouhá zhruba 100 kilometrů a každá má jiný charakter. Nabízí ideální plán, pokud chcete objevovat Budějovicko v jedné stopě a na každé z nich navštívíte také sousední turistické oblasti. Ať už zvolíte rychlou projížďku, při které si vychutnáte samotnou jízdu, nebo si naplánujete celodenní výlet, tyto trasy vás nezklamou. 

Kompletní mapy všech 3 tras v aplikaci Mapy.cz naleznete ZDE a pro vytištění ke stažení ZDE.

Trasa 1: Holašovická

Trasa měří 89 km, 1:37 hod čisté jízdy, mapu naleznete ZDE.

Tato trasa vás zavede na západ od Budějovic do oblasti, ve které jsou rozesety malebné vesničky s architekturou ve stylu selského baroka. Mezi nejznámější z nich patří Holašovice zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO. Kulturní krajina Českobudějovické pánve, kde se cesty klikatí mezi poli a kolem rybníků je opravdovým zážitkem pro motorkáře, kteří preferují vyhlídkovou jízdu. 

Za Holašovicemi stoupá trasa do kopcovitého terénu Blanského lesa, který přes obec Brloh projedete napříč, až na jeho západní úbočí. Kousek na sever se mezi ovocnými sady nachází městys Lhenice, ležící v Turistické oblasti Šumavsko. Pro tuto oblast se vžilo označení zahrada jižních Čech. O několik kilometrů dál narazíte na město Netolice, v jehož blízkosti leží renesanční zámeček Kratochvíle s typickým vodním příkopem. 

Na zpáteční cestě projedete rurální oblastí Budějovicka s řadou zemědělských obcí, mezi které patří Dobčice, dobře známe z filmu Zdeňka Trošky Babovřesky. K osvěžení v letních měsících můžete využít pláž jednoho z největších místních rybníků Dehtář, do jehož blízkosti vás cesta zavede.

 

 

Trasa 2: Vltavotýnská

Trasa měří 102,5 km, 1:45 hod čisté jízdy, mapu naleznete ZDE.

Trasa vede přes návrší na kterém leží obec Hosín a ze kterého se otevírají výhledy na České Budějovice a Zámek Hluboká. Odtud pokračuje severně po pravém břehu Vltavy klikatými cestami kolem starých obor. 


Přes Poněšice a Kostelec dojedete do Pořežan, kde můžete navštívit Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky. O pár kilometrů dál, přímo u řeky, se nachází Muzeum mlýn Hněvkovice s unikátní expozicí. 

Přes hráz Hněvkovické přehrady přejedete na levý břeh Vltavy, kde vás trasa zavede k Jaderné elektrárně Temelín s návštěvnickým centrem v zámečku Vysoký Hrádek.


Severně od Temelína na březích řeky se rozkládá město Týn nad Vltavou. Navštívit můžete historické podzemí nebo expozici vltavínů, vorařství a loutek v místním muzeu. Z Týna nad Vltavou pokračuje trasa přes Neznašov, odkud jsou krásné vyhlídky na soutok Lužnice a Vltavy a dále přes Albrechtice nad Vltavou s mimořádným kapličkovým hřbitovem u kostela sv. Petra a Pavla. Odtud se trasa stáčí zpět na jih a vede přes obce Temelín a dále pak Dříteň a Dívčice. Tento úsek je u motorkářů velmi oblíbený. Cestou pojedete kolem Mydlovarského rybníka u města Zliv. V letních měsících zde neváhejte zastavit a vykoupat se. Odtud budete pokračovat do Hluboké nad Vltavou a zpět do Českých Budějovic.

Vltavotýnské podzemní chodby
Mlýn Hněvkovice - muzeum a řemeslná dílna
Kemp Mydlák

Turistické cíle

Kemp Mydlák
Městské muzeum Týn nad Vltavou
Zámek Hluboká nad Vltavou
Vodní dílo Hněvkovice

Turistické cíle

Vodní dílo Hněvkovice
Albrechtice nad Vltavou, hřbitovní areál
Vyhlídka Neznašov

Turistické cíle

Vyhlídka Neznašov

Trasa 3: Trocnovská

Trasa měří 106 km, 2:00 hod čisté jízdy, mapu naleznete ZDE.

Na této trase zavítáte na východ od Budějovic do sousedních turistických oblastí Třeboňsko a Novohradsko-Doudlebsko. Cestou pak můžete navštívit Archeoskanzen Trocnov, který je pobočkou Jihočeského muzea, nebo Safari Resort v Hluboké u Borovan. V první části trasy vystoupáte z nížiny Budějovic úbočím Lišovského prahu do historického hornického městečka Rudolfov. Zde můžete zavítat do Hornického muzea jehož expozice mapuje například těžbu stříbra či počátky hornictví na jihu Čech. Nedaleko za městem najdete oblíbené koupání v rybníce Mrhal. 

Rovinatým terénem mezi poli a rybníky vás cesty lemované alejemi zavedou až k Třeboni na hráz mezi Opatovickým rybníkem a rybníkem Svět. Odtud je to jen kousek k návštěvě Schwarzenberské hrobky nebo do centra města s památkovou rezervací a renesančním zámkem. Krajinou Třeboňské pánve se trasa klikatí mezi vesničkami zpět na jihozápad. 

V Hluboké u Borovan narazíte na Safari Resort, který nabízí skvělou možnost k osvěžující zastávce. Vydat se zde můžete na safari jízdu terénními vozy do výběhů se zvířaty, nebo ochutnat třeba bizoní maso z vlastní produkce v Bistru Naše Farma. V nedalekých Borovanech se nachází bývalý augustiniánský kláštěr a také přírodní koupaliště, které v létě rozhodně oceníte. 

Pár kilometrů od Borovan leží rodiště Jana Žižky z Trocnova, jeho památník a také unikátní Archeoskanzen Trocnov, který demonstruje život na vesnici na konci 14. století. Cesta z Trocnova přes Trhové Sviny nabídne krásné výhledy na panorama Novohradských hor i několik úseků s pěknými zatáčkami. V Trhových Svinech stojí za návštěvu Poutní kostel Nejsvětější trojice s léčivým pramenem, nebo funkční technickou památku Buškův hamr. 

Za obcí Besednice se cesta stáčí na sever podél přehradní nádrže Římov na řece Malši. Ve stejnojmenné obci přejedete řeku na levý břeh. Římov je významným poutním místem, jehož centrem je loretánská kaple ze 17. století. V blízkosti se nachází 5 kilometrů dlouhá křížová cesta ze stejného období s 25 kapličkami. U Římovského jezu najdete skvělé koupání v Malši. 

Poslední úsek cesty projedete po levém břehu řeky kolem starých obcí Plav a Doudleby, kde se nachází staré Slovanské hradiště z poloviny 10. století. Odtud už je to jen kousek zpět do Českých Budějovic.

Archeoskanzen Trocnov

Turistické cíle

Archeoskanzen Trocnov
Památník Jana Žižky z Trocnova s muzeem
Poutní kostel Nejsvětější Trojice
Schwarzenberská hrobka

Turistické cíle

Schwarzenberská hrobka

Kam na motorce po jižních Čechách?

Pokud si chcete v sedle motorky užít více času, inspirujte se v Motoprůvodci po jižních Čechách. Ten nabízí celkem 6 na sebe navazujících tras, které vás provedou celým krajem a všemi turistickými oblastmi. 

Další možností jsou trasy, které vznikly v rámci Indian Riders Fest 2024. Všechny začínají a končí v Českých Budějovicích a nabízí celodenní výlet a návštěvu oblíbených jihočeských míst.